آموزش مجازی و ضرورتها

یادگیری مجازی از جمله مفاهیمی هستند که امروزه بسیاری از افراد حاضر در صنعت آموزش، به آن ها علاقمند شده اند. سرعت فوق العاده توسعه فن آوری اطلاعات، فضایی را ایجاد کرده است که سازمان ها و شرکت ها می بایست با تمام توان آمادگی لازم را برای مواجهه با آن را داشته باشند
.
10 - 06 - 1399


آموزش مجازی و ضرورتها

ورود کامپیوترها به زمینه کسب و کار، دنیای امروز را به کلی متحول نموده است. قرن پیش رو قرن هوش مصنوعی است. این موقعیت الزاماتی را می طلبد که ناگزیر باید به آن مجهز شد. یادگیری سریع، با کیفیت بالا، دردسترس بودن و استفاده از هرزمان و هر مکان الزاماتی است که ناچاریم به آن تن دهیم. و یکی از بهترین­ها برای این یادگیری استفاده از آموزش الکترونیکی  نهادینه کردن آن در سازمان است.

یادگیری مجازی از جمله مفاهیمی هستند که امروزه بسیاری از افراد حاضر در صنعت آموزش، به آن ها علاقمند شده اند. سرعت فوق العاده توسعه فن آوری اطلاعات، فضایی را ایجاد کرده است که سازمان ها و شرکت ها می بایست با تمام توان آمادگی لازم را برای مواجهه با آن را داشته باشند تا در مسیر رشد و توسعه از این حرکت پویا باز نمانند. باید به گونه ای اقدام کرد که سازمانی پویا و زنده در عرصه جهانی باشیم و توانایی های کارکنان را به شایستگی بکار ببریم. و یکی از مهمترین بهرمندان در استفاده از سامانه آموزش مجازی مدارس، دانشگاهها و موسسات آموزشی می باشند.

یکی از اهداف نظام تعلیم و تربیت، افزایش کیفیت یادگیری دانش‌آموزان، دانشجویان و رشد علمی و فرهنگی آنان است. شاید تا قبل از فراگیری ویروس کرونا موسسات و آموزشگاهها این ابزار قدرتمند را زیاد جدی نمی گرفتند. اما اینک همه و حتی فراگیران نسبت به کارایی این ابزار واقف شده اند. استفاده از آموزش الکترونیکی در مدارس، موسسات آموزشی، ادارات، نهادها و دانشگاهها و فناوری‌های نوین آموزشی و بهره‌گیری از آنها در مراکز آموزشی، هرچند که نمی‌تواند یگانه ابزار یادگیری در مقابل تغییرات پرشتاب جامعه بشری باشد، اما به آنها نوید می‌دهد که با استفاده مستمر از این فناوری، حداقل یک گام به جلو برداشته و از قافله­ی این حرکت عقب نمانند.

امروزه شکل سنتی کلاس‌های درس رو به افول است. روز به روز بر تعداد مدارس هوشمند افزوده می‌شود. مدارس هوشمند مدارسی هستند که با داشتن امکانات ارتباطی کافی و با اتصال به شبکه‌های ملی و جهانی، دسترسی معلم و دانش‌آموز را به منابع عظیم علمی و محتوای آموزشی فراهم می‌کنند.

امروزه مدارس مهم در دنیا با آموزشهای الکترونیکی به کمک رایانه و از طریق شبکه‌هایی مانند اینترنت، اینترانت و به صورت چند رسانه ای تحولی نو را رقم زده اند. به عبارت دیگر، محتوای برنامه‌های درسی با استفاده از صدا، تصویر، متن، فیلم و ارائه می‌شود. سامانه آموزش مجازی داده رایان نور امکان بهره‌گیری از تعامل و ارتباطات دوسویه و چند سویه بین معلم و شاگرد و نیز بین شاگردان، کیفیت فرآیند یاددهی یادگیری را به بالاترین سطح خود می‌رساند.

با پیشرفت فوق العاده ای که در سال های اخیر شاهد آن بودیم، تعجب برانگیز نیست که آموزش مجازی بتواند دنیای آموزش را زیر و رو کند. اگر شما در حال حاضر در حال مدیریت یا کار در یک موسسه آموزشی سنتی باشید، چنین مسئله ای ممکن است شما را کمی نگران کند، اما واقعا نباید اینگونه باشد.

نقش آموزش الکترونیکی جایگزین آموزش سنتی در کلاس درس نیست، بلکه نقش مکمل آن را دارد. آموزش الکترونیکی برای آن دسته از افرادی که، به دلایلی مانند محدودیت های زمانی و مکانی و یا به دلیل هزینه، امکان یادگیری سنتی و معمول را ندارند، فرصت های یادگیری فراهم می کند.

در حقیقت، نه تنها موسسات آموزشی سنتی با خدمات آموزش الکترونیکی پیشرفت می کنند، بلکه اغلب آن ها با آغوشی باز آموزش مجازی را به خودی خود می پذیرند، و دوره های آموزش مجازی اجرا می کنند.

مزایای یادگیری و آموزش الکترونیکی

امروزه اکثر سازمانها بر این باورند که گذر از مرحله سنتی برگزاری و اجرای برنامه های آموزشی کارکنان به سمت آموزش الکترونیکی ضرورتی غیر قابل انکار است. بر اساس تحقیقات به عمل آمده در شرکتها و مؤسساتی که تاکنون از اینگونه تجهیزات و امکانات آموزشی بهره گرفته اند، نشان می­دهد که اجرای این مهم در سه حوزه اصلی: بهبود عملکرد، افزایش کارآیی و اثربخشی و کاهش هزینه های آموزش تأثیربه سزایی داشته است، به طوری که آمارها نشان می دهد حدود ۴۰ درصد هزینه اینگونه شرکتها و مؤسسات در بخش آموزش بدون کاهش اثربخشی از طریق جایگزینی و بکارگیری آموزشهای الکترونیکی کاهش داشته است. در بُعد افزایش کارآیی و اثربخشی مشخص شده است که آموزشهای الکترونیکی زمان یادگیری فراگیران را به طور متوسط بین ۲۵ تا ۵۰ درصد کاهش داده و زمان فعال حفظ اطلاعات نیز به نسبت قابل ملاحظه ای افزایش یافته است، همچنین با نقش آموزش الکترونیکی در یادگیری می توان محیط کاری با نیروی انسانی آموزش دیده در حداقل زمان ممکن ایجاد نمود که نتیجه آن بهره وری بیشتر در سازمان خواهد بود.

همچنین آموزش الکترونیکی در مدارس، تصورات قبلی در زمینه نیاز به امکانات فیزیکی بسیار برای امر آموزش و یادگیری در سطح عمومی و آموزش عالی متحول و دگرگون شده است اکنون با به صحنه آمدن مراکز آموزش الکترونیکی، امکان یادگیری در هر زمینه‌ای، برای هر فردی و در هر زمان و مکانی به صورت مادام‌العمر فراهم است.

آموزش همزمان بصورت بلادرنگ با کمک یک معلم یا مربی که بصورت زنده ناظر همه فعالیت های آموزشی فراگیران است انجام می­گیرد. در این سیستم، فراگیران با ورود به کلاس مجازی، قادر به برقراری ارتباط مستقیم با مربی و سایر فراگیران موجود در کلاس خواهند بود. در این نوع آموزش الکترونیکی، همه ویژگی­های یک کلاس درس به صورت مجازی شبیه­سازی و در اختیار مربی و فراگیران قرار می­گیرد. بطور مثال می توان در یک نرم افزار کلاس درس مجازی که اقدام به برگزاری کلاس آنلاین نموده­ایم، بصورت مجازی دست خود را برای سؤال کردن بالا برده و یا حتی از یک تخته سیاه مجازی استفاده و محتویات نوشته شده بر روی آن را مشاهده کنیم. جلسات آموزشی ممکن است صرفاً در حد و اندازه یک جلسه بوده و یا هفته ها ، ماه ها و یا حتی سال ها، بطول انجامد. این نوع کلاس انلاین ها معمولاً از طریق وب سایت های اینترنت، انواع کنفرانس مجازی صوتی و یا تصویری، اینترنت تلفنی انجام می گیرد.


 

مزایا:

 

-کاهش استرس‌ها و فشارهای روانی در دانش‌آموزان از طریق گسترش یادگیری‌های تعاملی، فردی و مجازی

-تحقق عدالت آموزشی از طریق گسترش دسترسی به دامنه وسیعی از محتوای الکترونیکی

-افزایش مشارکت معلمان و دانش‌آموزان در فرآیند تعلیم و تربیت و تولید محتوای بومی و محلی

-افزایش امکان نظارت و کنترل دقیق یادگیری دانش‌آموزان و ارزشیابی از آموخته‌های آنان از طریق نرم افزار آموزش مجازی daaraan و ارزشیابی مجازی و

چالش ها و موانع آموزش الکترونیکی در مدارس

چالشها:

 1. کمبود زیرساخت‌های فنی و مخابراتی

 2. نیاز مخاطبان به سواد رایانه‌ای

 3. لزوم تهیه محتوای الکترونیکی

 4. محدود بودن مدرسان راغب به کار در این حیطه

 5. لزوم سرمایه‌گذاری در زمینه فناوری اطلاعات

 6. نبود نیروی انسانی آموزش دیده و مناسب

 7. نبود ارتباط چهره به چهره بین مدرس و دانش‌آموز

 8. بومی نبودن محتوای آموزشی

 9. لزوم تایید محتوای دوره‌ها توسط سازمان‌ها و ادارات

اکنون که آموزشهای مجازیدر حال تبدیل شدن به یک روش محبوب برای تسهیل آموزش است، سیستم آموزش مجازی برای مدارس یک موضوع داغ محسوب می شود. با وجود آموزش دانش آموزان در کلاس، خارج از کلاس و در گزینه های خودآموزی، موسسات آموزشی نیازمند راهی برای ساده کردن تمام این اطلاعات در یک مکان هستند. یک سیستم آموزش مجازی می تواند به کم کردن وظیفه پیچیده ردیابی داده های آموزش با استفاده از یک نرم افزار کمک کند.

پشتیبانی از فناوری یک از ضروریات برای تبدیل یک مدرسه به یک مدرسه مجازی و اجرای آموزش الکترونیکی در مدارس است. تجهیزات تکنولوژیک، منابع، اینترنت و زیرساخت های فناوری باید حفظ شوند و با تکنولوژی های جدیدی که در دسترس هستند جایگزین شوند. این نیازمند صرف هزینه، زمان و به کار گرفتن افراد درست است. مدرسه باید یک بودجه برای این جایگزینی فن آوری در نظر بگیرد که در نهایت بتواند یادگیری الکترونیکی را پیاده کند. برای پشتیبانی و نگهداری از تجهیزات فنی و همچنین پشتیبانی از معلم ها در زمینه با مسائل مربوط به فن آوری های مختلف، باید کارمندان پشتیبانی فناوری به کار گرفته شوند.

بهرمندی

مزایای سامانه آموزش مجازی گسترده است، اما سازمان های مختلف هر کدام، جنبه های خاصی از سیستم را مفیدتر از بقیه می یابند. برخی از مزایایی که استفاده از سیستم آموزش مجازی به موسسات آموزشی و مدارس می رساند عبارتند از:

 • قابلیت مشاهده این که دانش آموزان چه مدت زمانی صرف تکمیل یک تکلیف خاص یا آزمون می کنند. همه معلم ها می توانند به این اطلاعات دسترسی داشته باشند.

 • مدیریت کلاس ها و گروه ها با تکالیف جداگانه، امتیازدهی و ردیابی داده ها برای هر یک. کارکنان می توانند هر آن چه را که نیاز دارند در در سامانه نگه دارند و نیاز به یک دفتر نمره دهی جداگانه یا هر سیستم جداگانه دیگه ای حذف می شود.

 • شامل انواع مختلفی از روش های آموزشی می باشد، نه فقط اسلایدهای رایج یا آزمون ها. شما حتی می توانید یک رویکرد یادگیری ترکیبی را استفاده کنید و عناصر ویدئویی یا تعاملی را به آموزش خود اضافه کنید.

 • راهی برای دانش آموزان برای برقراری ارتباط با یکدیگر و همچنین با مربی در درون سامانه وجود دارد. این امر می تواند با صرفه جویی در وقت و هزینه، نتایج یکسانی را داشته باشد.

قیمتها

هنگام بررسی سیستم مدیریت یادگیری برای استفاده در آموزش الکترونیکی مدارس، نگرانی های مربوط به بودجه و هزینه ای که استفاده از این سیستم دارد، همیشه وجود دارد. در نظر داشته باشید که انواع مختلفی از گزینه های آموزش مجازی در بازار وجود دارد و این را هم بدانید که انتخاب سامانه ای که در نگاه اول ارزان تر است همیشه به این معنی نیست که در بلند مدت نیز هزینه کمتری خواهد داشت. به تفاوت های یک سامانه­ی منبع باز و سامانه­ای که توسط فروشنده کاملا پشتیبانی می­شود نگاهی بیاندازید. گاهی اوقات زمان و سرمایه گذاری فنی که برای سامانه آموزش مجازی منبع باز و رایگان صرف می­شود، در دراز مدت به مراتب بالاتر از هزینه اولیه یک سامانه­ی دارای پشتیانی خواهد بود گرچه ممکن است در ابتدا این گونه به نظر نرسد.